FilistinHaberlerOrtadoğu

Moon’un Şalit’in ailesi ile görüşmesi siyasi ikiyüzlülüktür

Siyonist zindanlarda adil talepleri için açlık grevine başlayan esirlerle dayanışmak için Gazze’nin Rafah sınırında yapılan etkinliğe katılan konuşmacılar, Siyonist zindanlarda bulunan 8000 esirle bu esirlerin ailelerini görmezlikten gelerek, Filistin direniş gruplarının elinde bulunan Gilat Şalit’in ailesini ziyaret etmek istediğini duyuran BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un tavrını sert bir şekilde eleştirdiler.

Esirler Bakanı ve Esirler Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ferec el-Gul esirlerle dayanışma için dün (09 Nisan Cuma) düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada Arap ülkelerinin esirler konusunda sürdürdüğü suskunluğu garipsediklerini ve Müslüman ülkelerin bu hususta harekete geçmelerinin şart olduğunu belirterek “Siyonist zindanlarda kadın, çocuk, yaşlı ve hastasıyla 8 bin Filistinli esaret altındayken dünya Siyonist bir asker için ayaklanmış ve onun serbest bırakılmasını istemektedir” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Şalit’in babasını ziyaret etme talebine de değinen El-Gul şöyle dedi: “Bam Ki-moon’un Şalit’in ailesini ziyaret etme talebi ve buna karşın zindanlarda bulunan 8000 Filistinli esirle onların ailesini görmezlikten gelmesi uluslararası toplumun bu konuyu ve Filistinli esirlere yapılan zulmü önemsemediğini gösteriyor”.

Etkinlikte konuşan Eğitim Bakanı Dr. Muhammed Askul da sözü Moon’un ziyaretine getirerek şöyle dedi: “Filistinli esir aileleriyle görüşmekten imtina eden ama buna karşın Siyonist esir askerin ailesiyle görüşmek isteyen Ban Ki-moon’un tavrı siyasi iki yüzlülüktür. Bu tavır aynı zamanda BM’nin Filistin halkıyla Filistin davasına karşı sürdürdüğü görmezlikten gelme politikasının da bir tezahürüdür”.
Askul daha sonra şöyle dedi: “Doğrusu Ban Ki-moon’un tavrını da garipsemiyoruz. Müslüman kardeşlerimiz, Arap ve İslam ülkeleri Siyonist zindanlarda her türlü zulme uğrayan Filistinli kahramanların sorunlarına duyarsız iken, onlara yardım etmek için bir çaba içinde olmazken, onların sorununu gündeme getirmek için bir uğraşları yokken Ban Ki-moon’un böyle bir tavır sergilemesi beklenmemeli”.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.