AfrikaHaberler

Moritanya’dan Mısır’a: Gazze ablukası artık kırılsın

Moritanya’daki siyasi ve sosyal heyetler, dün (18 Ağustos Çarşamba) Gazze’ye insani yardım götüren “Şankit” kafilesine katılan Moritanyalı kadın aktivistleri kalabalık bir grupla birlikte karşıladı.

Filistin Halkına Destek Ribatı’nın hazırladığı törene katılan kadın aktivistler, işgalcilere seslenerek, “Yeter artık! Geldiğiniz yere geri dönün” dedi. Mısır halkına da mesaj veren Moritanyalı kadın aktivistler, Gazze’ye uygulanan ablukanın kırılması vaktinin geldiğini söyledi.

Moritanya halkından ve tüm İslam ümmetinden Filistin’e karşı üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini isteyen kadın aktivistler, son mesajlarında da Gazze halkına seslenerek “Allah mücadelenizi mübarek eylesin ve direnişinizi artırsın” şeklinde Gazzeliler için dua etti.

Filistin Halkına Destek Ribatı Başkanı Muhammed Ğulam Veled El-Hac Eş-Şeyh, Gazze’ye ulaşmak için Mısır’da yaklaşık bir ay ısrarla bekleyen kadın aktivistlere övgüde bulundu.

Yardım kafilesine destek olan işadamlarına ve hayırseverlere de teşekkür eden Veled El-Hac Eş-Şeyh, abluka altında yaşayan Gazze halkına yardım için yeni kafileler göndereceklerini açıkladı.

Kadın aktivistlerden Fifi binti Fici, kafilenin hedefine ulaşması için gösterdiği çabalar nedeniyle Moritanya Hükümeti’ne teşekkür ederek, Gazze halkının direnişine ve sabrına hayran kaldığını ifade etti.

Gazze’de Filistin Başbakanı İsmail Heniyye tarafından kabul edildiklerini anlatan Fifi binti Fici, ziyaret ettikleri her evde ya bir yetim veya dul bir kadınla karşılaştıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.