AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Moskova: İran ve Rusya ABD’nin yaptırımlarıyla mücadeleye hazır

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Riabekov, İran ve Rusya Amerika’nın İran’a dayattığı yaptırımlara karşı koymak üzere bazı tedbirler aldıklarını açıkladı.

Geçen gün İran’ı ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Riabekov İran ve Rusya’nın Amerika’nın yaptırımlarına karşı aldığı tedbirlerin hakkında yaptığı açıklamada, İranlı mevkidaşı Abbas Irakçi ve İranlı diğer bazı yetkililerle Tahran’daki müzakerelerinde Amerika’nnı yaptırımları ile mücadele konusunu ele aldıklarını belirtti.

Sergey Riabekov ve Abbas Irakçi geçen 10 Eylül Pazartesi günü Tahran’da bir araya gelmişti.

Washington yönetimi İran’a karşı bir takım uygulamalara hazırlandığını belirten Rus diplomat Riabeko, bu yüzden İran’la birlikte Amerika’nın yaptırımlarına karşı koymak üzere bazı tedbirleri düşündüklerini, bu tedbirleri Avrupalı tarafları ile paylaşmaları gerektiğini ifade etti.

Riabekov, Amerika’nın İran’a dayatmak istediği yaptırımların ikinci dalgasına karşı koymak ve bu yaptırımların zararlarını asgari seviyeye indirmek istediklerini vurguladı.

Riabekov, yaptırım durumunda İran petrolünün yabancı piyasalara ihracatı için toplu istek ve irade belirleyici rol ifa edeceğini beyan etti.

Bazı Avrupalı petrol firmalarının Amerika’nın yaptırımlarından korunmak için İran ile işbirliği yapmaktan kaçınmalarını doğru bulmadıklarını belirten Riabekov, bu durum tam da Amerika’nın dünyaya dayatmak istediği şey olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.