AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Moskova, Taliban’dan yeni hükümetin duyurulacağı törene katılması için davet aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Moskova’nın Taliban’dan yeni hükümetin duyurulacağı törene katılması için davet aldığını söyledi.

Sputnik muhabirinin ‘Rus yetkililerin Taliban’ın yeni hükümeti tanıtacağı törene katılmayı planlayıp planlamadıkları’ sorusunu Kabulov, “Davetiye aldık. Orada büyükelçimiz var, kimsenin gitmesine gerek yok” şeklinde cevapladı. 

Daha önce El’Cezire’ye konuşan bir Taliban üyesi, Türkiye, Çin, Rusya, İran, Pakistan ve Katar’a yeni hükûmetin duyurulacağı tören için davetiye gönderdiklerini belirtmişti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid de, daha önce yeni kabine için gerekli prosedürlerin tamamlandığını ve salı günü açıklanacağını duyurmuştu.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Afganistan’daki kapsayıcı hükümetin törenine katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Lavrov medyaya verdiği demeçte, “Afganistan’da Taliban ve diğer etnik gruplar da dahil olmak üzere tüm toplumu temsil eden yeni bir hükümet kurma sürecini desteklemek istiyoruz.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Moskova’nın Çarşamba günü (bugün) Afganistan’la ilgili G7 bakanlar toplantısına katılmayacağını söyledi.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi geçen Pazar günü bir televizyon programında G7 dışişleri bakanlarının Afganistan’ı görüşmek üzere bir araya geleceklerini duyurdu.

Japon bakan, G7 ülkelerinin Afganistan’daki mevcut durumu görüşmek üzere dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapacaklarını söyledi./

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.