İslami Davet

Moskova’nın Valdai Konferansı, İran’ın bölgesel çözümleri vurgulaması

21 Şubat 2018 3:43

İran İslam Cumhuriyeti’nin dış siyaseti, yabancı müdahalenin olmaması ve bölge ülkelerinin hakimiyet ve toprak bütünlüğüne saygıya dayalıdır.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Moskova’da Valdai Kulübü’nde düzenlenen Ortadoğu Gelişmeleri Konferansı’nda yaptığı konuşmada başta Suriye olmak üzere bölgedeki krizlerin çözümüne vurgu yaparak, bu bağlamda siyasi girişimlerin gerektiğini belirtti. Zarif Washington’un Suriye’de vekalet güçlerini kullanmasının hem Amerika ve hem bölge için tehlikeli olduğunu açıkça belirtti.
Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, konferansta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “ABD’nin son zamanlarda Suriye’deki varlığını sürdürmesi gayet tehlikeli olarak bu ülkenin önceden planlanmış politikalar yürüttüğünü açığa çıkarıyor” ifadelerinde bulundu.
Iran her zaman bölgede krizlerin çözümü için siyasi yollar bulmaya çalışmıştır. Suriye ve Irak’taki gelişmeler süreci ayrıca her iki ülkede IŞİD ve terör gruplarına karşı kazanılan zaferler, aslında İran, Rusya ve bölgedeki diğer bazı ülkelerin işbirliği ile kazanılmıştır. Fakat IŞİD terör grubunun Suriye ve Irak’ta aldıkları yenilgilere rağmen, terörizmden kaynaklanan sorunlar hala devam ediyor ve teröristler halihazırda Afganistan’ın kuzeyinde İran ile Rusya’nın sınırlarına yakın bölgeye taşınmaktadırlar.
Bu hareketlenmeler, terör gruplarının yenilgileri ve Amerika’nın bölgede müdahele için artık bahanesinin kalmaması doğrultusunda değerlendirmek gerekiyor. Bu sonuçlar kesinlikle hem Washington ve hem de İsrail rejimi için acı ve ağırdır; zira IŞİD Amerika’nın siyonist rejimin güvenliğini sağlamak için, Ortadoğu planı doğrultusunda bölgeyi parçalama ve güvensizleştirme hareketinin bir bölümüdür. Fakat bu plan yenilgiye uğrayınca bölgedeki dengeler değişti. Bu strateji değişikliği, bölgede Amerika, Arabistan ve siyonist rejim üçgeninin işlevsiz olduğunu gösteriyor.
Iran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moskova’da Valdai oturumu öncesinde Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, birkaç gün önce siyonist rejim İsrail savaş uçağının düşürülmesinin bu rejimin yenilmezlik mitinin yıkıldığını gösterdiğini ifade etti.
Bu arada Arabistan ordusunun emekli general ve politikacı Enver Aşkı siyonist İsrail rejiminin F16 savaş uçağının düşürülmesi ile ilgili attığı Tweette ” Ortadoğu’da oyun kurallarının değişeceğini” belirtti.
Nur düşünce merkezi ve Araştırma Enstitüsü genel müdürü ve siyasi yorumcu Sa’dullah Zarei de Amerika gibi ülkeler tarafından terörizmin yayılması hedefinin, bir ülkenin çevresini değiştirerek orayı işgalci ülkenin cirit attığı alana çevirmesi olduğunu belirterek, ” Amerika’nın Irak ve Afganistan’da müdahelesi ve terör gruplarını bu ülkelerde oluşturmasının, bölgeyi terörizm ile mücadeleye sürüklediğini” söyledi.
Zarei ayrıca Amerika’nın IŞİD ve Nusra Cephesi gibi terör gruplarını oluşturması ve ardından Suriye ve Irak’taki nizamların değiştirilmesi zaruretine dayalı sloganlarının sebebini açıklayarak, ” Amerikalıların bu yoldan kendilerine karşı olan hükümetleri devirmek ve diğer yandan da İslam’dan şiddet tablosu sergilemeye çalıştıklarını” söyledi.
Tecrübenin de gösterdiği gibi bölgede kapsamlı barış ve güvenliğin kurulması için toplu iş birliği olmadığı müddetçe, çatışmalar ve huzursuzluklara şahit olmak gerektiğini gösteriyor. Nitekim Muhammed Cevad Zarif de attığı bir tweette bölgede barış ve güvenliğin sağlanması konusunda İran İslam Cumhuriyeti’nin mesajını, ” Ya hep beraber kazanırız, ya da hep beraber kaybederiz” olduğunu açıkça belirtti.

Moskova’nın Valdai Konferansı, İran’ın bölgesel çözümleri vurgulaması Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık