FilistinHaberlerOrtadoğu

Mossad, Kassam komutanı Sami İnan’ı şehid etti

Siyonist işgal devletinin cinayet şebekesi olan MOSSAD’ın, Dubai’de İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam komutanlarından Mahmud Mebhuh’a karşı yaptığı suikastın bir benzerini iki gün önce Gazze’de gerçekleştirdiği belirtildi. Filistinli kaynaklar Gazze’de Kassam Komutanı Sami İnan’ın da (39) Mebhuh’la aynı şekilde katledildiğini ifade ettiler.

Kassam komutanı İnan’ın cesedi 27 Ağustos Cuma akşamı bulunmuş, yakınları başlangıçta adli bir vaka olduğunu düşünmüştü. Fakat yapılan otopside şehidin bedeninde tek bir çiziğin olmadığı, sol kolundan iki zehirli iğne yapıldığı ve karın bölgesine de elektrik verildiğinin tespit edilmesi üzerine olayın Mossad işi olduğu anlaşıldı.

Konuyla ilgili olarak yayınlanan raporda şunlar ifade edildi: “Kassam komutanı İnan’ın adi bir olay neticesinde öldürüldüğüne inanan ailesi başlangıçta evini taziye için açmadı. Katillerin bulunup adalete teslim edilmesine kadar da taziye kabul etmeyeceklerini düşünüyorlardı. Fakat daha sonra İnan’ın Gazze’de bulunmayan zehirli bir madde ile öldürüldüğünün anlaşılması üzerine olayın arkasında Mossad’ın olduğunu anladılar. Çünkü hiç kimseyle şahsi bir husumeti olmayan İnan’ın katledilmesinde sadece MOSSAD’ın çıkarı vardı.”

Hoparlörlerden İnan için taziye mesajı yayınlayan Kassam Tugayları, şehidin evine kadar da askeri yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrasında bir konuşma yapan Hamas liderlerinden biri, olayın arkasında doğrudan MOSSAD’ın olduğunu belirterek, kullanılan malzemenin sadece örgütün elinde bulunduğuna dikkat çekti.

Şehid İnan, dindar bir ailenin çocuğu olarak 1971 yılında dünyaya geldi. Genç yaşlarında Hamas’a katılan İnan 1987 yılında başlayan birinci intifadada büyük gayretler gösterdi. İntifadanın en önemli koordinatörlerinden biri olan İnan, Hay Sabra’da işgal ordusuna karşı yapılan taşlı direnişte güzel tablolar sergiledi. İki defa yaralanan İnan 1989 yılında tutuklandı ve Hamas’a mensup olma ve işgal askerlerine taş atma suçlamasıyla 14 ay hapse mahkûm edildi.

Büyük komutan şehit Yahya Ayyaş’ı Batı Yaka’dan Gazze’ye getiren kişi olarak da bilinen İnan, 1997 yılında yeniden tutuklanıp 8 yıl hapse mahkûm edilmiş ve 2005 yılında serbest kalmıştı.

Hayatında çok önemli direniş örnekleri gösteren İnan MOSSAD’ı rahatsız etmiş olacak ki iki gün önce Gazze’deki ajanları vasıtasıyla onu kalleşçe katletti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.