FilistinHaberlerOrtadoğu

Mübarek’in tutumları çelişkilidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Muşir el-Mısri, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsni Mübarek’in çelik duvarı inşa etmeyi savunması ve yapımının tamamlanacağını söylemesinin “Gazze’nin aç kalmasına izin vermeyiz” açıklamasıyla çeliştiğini söyledi.

Mısri dün yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar inşa etme ısrarı bütün insanlık değerleriyle çelişiyor. Dört yıl süren kuşatma ve terör devletinin başlattığı savaşın üzerinden bir yıl geçmesinin ardından Mısır’dan onurlu bir tavır bekliyorduk. Fakat üzülerek belirtelim ki Mısır beklenenin aksine bir tutum içine girdi”.

Mısri sözlerini şöyle sürdürdü: “Çelik duvar kimin maslahatı içindir? Berlin duvarı komünistlerle kapitalistler arasına örülmüştü. İşgal edilmiş topraklarda Siyonistlerle Filistinliler arasına da ırkçı bir duvar örülüyor. Peki, Mısır’ın Gazze’ye ördüğü duvar niyedir? Kimlerin arasına örülüyor?”.

Hamas lideri daha sonra şöyle dedi: “Duvar ne Mısır’ın ne de Filistinlilerin yararınadır. Bu duvar yüzde yüz Siyonistlerin çıkarınadır. İşgal devletinin sürdürdüğü ambargoya paralel olarak Mısır’ın karada çelik duvar örmesi, denizde de iskeleler kurması kuşatmayı daha da ağırlaştırmaktan başka bir şeyi amaçlamıyor. Düşman ve onunla birlikte hareket edenler sadece denizden, karadan ve havadan Gazze’yi kuşatmıyor. Yerin altından ve denizin altından da kuşatıyorlar. Bu girişimler Gazze’ye hayat veren en ufak bir ışığı bile söndürmeyi amaçlıyor. Dolayısıyla bu tutum ve tavırlar en basit insani değerlerle bile çelişiyor”.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.