HaberlerİranOrtadoğu

Muhalifler düşmanla aralarındaki sınırları belirginleştirmelidir

İnkılaba karşı ve inkılap cephesinde olmak üzere ülkede iki cephe mevcut olduğunu ifade eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, “Düzen yanlısıyız ama eleştiriyoruz ve itirazımız var diyenler vardır. Bu durum anayasada kabul edilmiştir. Bu kişiler yasa çerçevesinde hareket ettikleri takdirde hiçbir zaman onları düzeni yaıkmak isteyen olarak görmüyoruz”dedi.

Bugünkü Tahran Cuma Namazı Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi’nin imamlığında kılındı.

Ayetullah Hatemi hutbesinin ikinci bölümünde İnkılabın yıldönümü olan İslam İnkılabı Şafakta On Gün’e işaret ederek, İslam İnkılabı’nın 31. Yıldönümünün arifesinde olduğumuzu, İslami yaşatan ve Kuranı yaygınlaşmasına neden olan bugün olduğunu, İran milletini yaşattığını ve ona bağımsızlığını hediye ettiğini söyledi.

Dünya Müslümanları Rehberi İmam Ali Hamaney’in Şafakta On Gün icra kurulu başkan ve yetkililerini kabulüne isaret ederek, “Rehberimiz bu kabulde çok önemli beyanatlarda bulunduğundan, televizyon ve diğer basın yayın organları yol gösterici olan bu beyanatlara geniş yer vermeli, çünkü İmam Hamaney düzenin içinde olan akımlardan çizgilerini belirlemelerini ve sınırlarını düşmanla şeffaflaştırmalarını istedi”dedi.

Ayetullah Hatemi, inkılaba karşı ve inkılap cephesinde olmak üzere ülkede iki cephe mevcut olduğunu ifade eden Tahran Cuma Namazı Hatibi, “Düzen yanlısıyız ama eleştiriyoruz ve itirazımız var diyenler vardır. Bu durum anayasada kabul edilmiştir. Bu kişiler yasa çerçevesinde hareket ettikleri takdirde hiçbir zaman onları düzeni yıkmak isteyen olarak görmüyoruz”dedi.

Tahran Cuma Namazı Hatibi, inkılaba karşı olanları Amerika, İngiltere, Siyonistler ve onların istihbarat birimleri, saltanat yanlıları gibi bir kaç bölüme ayırdı.

Hutbesinin devamında İran’ın nükleer meselesine işaret eden Ayetullah Hatemi, nükleer meselesi İran milletince tamamlandığını, büyük İran milleti zerre kadar hakkından vazgeçmeyeceğini, bu durumun İran dostu ve düşmanlarını tanımakta iyi bir sınav olduğunu vurguladı.

Ayetullah Hatemi, Amerika ve İngiltere’nin dosyaları İran milletinin nezdinde kabarık olduğunu söylemekle, “İran halkı bunların nasıl bir şeytan olduklarını anladı”dedi.

Haiti’de meydana gelen büyük faciaya da temas eden Ayetullah Hatemi, Amerika bu ülkeye 18 bin asker göndererek, gayri insani bir şekilde bu durumu suistimal ettiğini ve bu ülkeyi resmen işgal ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.