ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Muhammed Abdus-Selam: Suudi koalisyonu Hudeyde operasyonda yenilgiye uğramıştır

Yemen Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdus-Selam yaptığı açıklamada, ABD, Fransa, ve İngiltere’nin geniş çaplı desteğini alan mütecaviz Suudi koalisyonunun ülkenin batı sahillerinde yer alan Hudeyde’ye yönelik düzenlediği operasyonda yenilgiye uğramış olduğunu duyurdu.

Yemenli yetkililerin Hudeyde havaalanındaki devriye ve ziyaretleri, aslında Suudi koalisyonun stratejik öneme sahip bu bölgeyi işgal etmek için başlattığı operasyonunun yenilgiye uğradığını ve bu koalisyonun hatta iddiasının tersine Hudeyde limanını işgal etmekte başarısız olduğunu ortaya koymuş oldu.

Yemen’de sahadaki gelişmeler, Suudi koalisyonun Hudeyde bölgesinde kan kaybettiğini ve başka bir skandal yenilgiye imza attığını ortaya koymuştur.

Suudi koalisyon, Yemen’de insani durumun vahameti konusundaki uluslararası uyarılara rağmen haftalardır, Hudeyde liman kentini işgal etmek ve önceki yenilgilerinin üstünü kapatmak için geniş çaplı bir operasyon başlatmıştır. Ancak Yemen ordusu ve halk güçlerinin gösterdiği direniş karşısında büyük kayıp ve zayiat vermiştir.

Yemen halkının gösterdiği direniş, Suudi koalisyonun her türlü saldırganlığının Yemen’e karşı savaşın uzayıp, gitmesi ve saldırganların daha fazla kan kaybetmesinden başka bir neticesi olmamıştır.

Lübnan’da yayınlanan el-Bena ve Ray el-Yevm gazeteleri, Hudeyde’deki çatışma haberlerini yayınlayarak, Yemen güçlerinin zaferlerini ilgi odağına almış oldu.

Irak’ın Sesi gazetesi ve Filistin’in el-Minar gazetesi de, Suudi Arabistan ve koalisyonunun Yemen savaşındaki yenilgisine işaretle, bu yenilgilerin Al-i Suud’un düşmesine zemin sağlayacağı tahmininde bulundu.

4. Yılına giren Suudi Arabistan rejiminin Yemen aleyhindeki savaşı muhtelif boyutlarda Riyad için çok ağır maliyete mal olmakla birlikte Suudi rejimi şimdiye kadar bu savaştaki hedeflerinin hiç birini tahakkuk ettirememiştir.

Bilindiği üzere Arabistan Amerika ve BAE’nın da desteğiyle 25 Mart 2015 tarihinde Yemen’e askeri tecavüzde bulunmuş ve bu ülkeyi kara, hava ve denizden ablukaya almıştır.. Bu savaşta şimdiye kadar Yemen halkından en az 14 bin kişi hayatını kaybederken on binlercesi yaralanmış, milyonlarcası da ev ve barklarından olmuştur.

El-Cezire televizyonu bu savaşla ilgili verdiği bir raporunda Arabistan’ın sadece savaş uçakları için ayda 230 milyon dolar harcadığını ve son iki yıl içinde Yemen’e yönelik hava saldırılarında Arabistan’ın 8 milyar dolar masrafı olduğunu bildirmiştir.

Foreign Policy dergisi de sadece son 6 ay içinde Arabistan’ın Yemen savaşında 1 milyar 800 milyon dolar askeri uydulara para aktardığını bildirdi.

İngiltere’de çıkan Times dergisi ise Yemen savaşının Arabistan için günlük maliyetinin 200 milyon dolar olduğunu ve bu hesapla son üç yıl içinde Arabistan’ın bu savaşa 216 milyar dolar harcadığını yazmıştır.

Geçtiğimiz haftalarda Suudi koalisyon, “Kızıl Şimşek”, “Hudeyde Operasyonu”, “Altın Zafer” ve diğer adlar altında düzenledikleri operasyonlarda, Hudeyde liman kentindeki halk güçlerine ait mevzileri hedef alarak, Hudeyde havaalanı ve limanı gibi bu bölgenin stratejik noktalarını işgal etmeyi gündemine almıştır.

ABD, İngiltere ve Siyonist rejimin kapsamlı desteği altında gerçekleşen Hudeyde’yi işgal operasyonunun Ramazan ayının sonuna kadar son bulması gerekiyordu. Bu operasyon, Al-i Suud Yemen’e karşı Mart 2015’de Yemen’e karşı başlattığı “Kararlılık Fırtınası” operasyonunu bir kez daha hatırlatmış oldu. Bu operasyon uyarınca Suudi koalisyon bir ay zarfında Yemen’in işine son vermesi gerekiyordu.

Ancak bu savaş üzerinden yıllar geçerken, Suudi Arabistan ve müttefikleri, Yemen’deki hedeflerine ulaşabilmiş değil ve “Altın Zafer” operasyonu Riyad, Abu Dabi ve uluslararası müttefikleri için “acı yenilgi”ye dönüşmüştür.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.