HaberlerİranOrtadoğu

Muhammed Bakır Nubaht: Beyaz Saray yetkilileri, kamuoyuna cevap versinler

Haftalık basın toplantısında konuşan İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nobaht, ABD Dışişleri Bakanı’nın geçen gün ileri sürdüğü iddialarına tepki göstererek, Beyaz Saray yetkililerinin her türlü hasmane açıklamada bulundan önce daha önceki İran karşıtı girişimleri hakkındaki sorulara yanıt vermeleri gerektiğini ifade etti.

Haftalık basın toplantısında konuşan İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nobaht, ABD Dışişleri Bakanı’nın geçen gün ileri sürdüğü iddialarına tepki göstererek, “Geçen gün ABD Dışişleri Bakanı İran’a karşı düşmanca ifadeler kullanıp ülkemize onların istediği gibi davranmaması takdirde ağır yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi” ifadelerinde bulundu.

Nobaht sözlerini şöyle sürdürdü: İran’ın bu konudaki resmi tutmu ise sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı, fakat Beyaz Saray’daki yetkililerin yanıtlaması gereken birkaç soru var. İlk soru şu ki ABD, İslam İnkılabı’nın Batı ile Doğu’dan bağımsızlaşma sloganları temelinde zafere ulaşmasına katılıyor muydu?

Hükümet Sözcüsü ilaveten şöyle dedi: Bu yöndeki ikinci soru ise şöyle, Amerika’ya ait uçaklarla helikopterlerin İran’ın Tebes bölgesinde bir anda mahv olması bu ülkenin iradesi yönünde mi gerçekleşti? İran halkıyla yetkililerinin devrimden hemen sonraki yıllarda (ABD destekli) nifakçı terör örgütleri tarafından şehit düşürülmesi, İslam Cumhuriyeti’nin daha da güçlenmesine yol açmadı mı?

Muhammed Bakır Nobaht açıklamalarının bir diğer kısmında da, “ABD ile müttefikleri geçen 40 sene boyunca İran’a güç kaybetme konusundaki hedeflerine varamadılar. Acaba bu çabalar sonucu ülkemizin savunma kabiliyetiyle ekonomi yapısı çöküşe doğru mu ilerledi? Uluslararası Para Fonu tarafından yayınlanan raporları dikkate almaları takdirde İran ekonomisinin dünyanın 18. sırasında yer aldığını görebilirler” şeklinde konuştu.

Hükümet Sözcüsü son olarak ABD’nin da İran’ın Batılı ülkelerle yaptığı sürece eklenmesi ihtimaline yönlenen bir soruya şu yanıtı verdi: Hangi umut ve güvenceye dayanarak onlarla müzakere etmeliyiz? BM onaylı geçmişteki anlaşmaları çiğneyen kimselerle yeniden masaya oturmanın hiçbir garantisi yok.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.