HaberlerİranOrtadoğu

Muhammed Cevad Laricani: İran aleyhinde suçlamalarla terörist yetiştiren ABD temize çıkmaz

İran Yargısı insan hakları kurumu sekreteri Muhammed Cevad Laricani, Amerikan dışişleri bakanının Tahran’ın Pasdaran caddesindeki hadisedeki suçlunun kısas edilmesine dair açıklamasına gösterdiği tepkide, ”Amerikan dışişleri bakanı bu açıklamayla, terörist yetiştiren Amerikan devleti ve kendisini aklayamaz’ dedi.

Amerikan dışişleri bakanlığı pazartesi günü yayınladığı bildiride, Tahran’ın Pasdaran caddesinde üç güvenlik görevlisini şehit eden Muhammed Rıza Selas’ı desteklemiş ve İran’ın içişlerine müdahale etmiştir.

Muhammed Rıza Selas, 19 şubat 2018 tarihinde Tahran’ın Pasdaran caddesinde otobüsü vahşi bir şekilde güvenlik görevlilerinin üzerine sürmüş ve bunun sonucunda üç güvenlik görevlisi şehit olmuştu.

Bu arada Muhammed Cevad Laricani, dün Tahran’da İsviçre’den üst düzey bir heyetle yaptığı görüşmede, sözkonusu kısas kararına temas ederek, ‘Amerika’nın hiç bir mahkemesinde bu kadar dikkat yoktur’ dedi.

Laricani, Amerika’da mahkemeleri bu ülkenin yönetiminin emrinde göstermelik mahkemeler olarak nitelerken, 11 Eylül 2001 terör saldırısının sorumlusu Arabistan’ı dikkate almadığını ve el’Kaide ve teröristlerin ciddi muhalifi olana İran İslam Cumhuriyeti’ni kınadığını hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.