İslami Davet

Muhammed Cevad Zarif: EİT bölgesel ilişkiler için en iyi seçenektir

28 Şubat 2017 12:28

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 22. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Dışişleri Bakanları Konseyi’nde konuşma yaptı.

Zarif, konseye yaptığı başkanlığının sona erdiğine işaret ederek, “EİT’nin şimdiki durumuyla üye ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde yapacağı rolüyle ilgili bazı başlıklara değinmek istiyorum. 2013 Tahran oturumunda onaylandığı gibi EİT’nin daha güçlü bir konuma sahip olması için bu teşkilatın kurumsal ve pratik kapasitesinin arttırılması gerekiyor. Böylece 2025 yılını amaçlayan yol haritası programı, üye ülkelerin çabasıyla düzenlenip EİT’nin gelecekti 10 yıl süresince amaçları ve programlarını belirliyor. Daha önce belirttiğim gibi bu programın başarılı şekilde uygulanmasıyla EİT, tarihinde çok önemli bir konuma yerleşecektir” ifadelerinde bulundu.

EİT’nin ancak tüm üyelerinin aktif rol üstlenmesiyle başarabileceğini kaydeden Zarif, tüm üye ülkelerin EİT’nin etkinliklerine katkıda bulunmalarını isteyerek, bunun karşılığında da EİT, tüm üyelerin menfaatına hizmet edeceğini ispatlaması gerektiğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı son olarak, İran’ın EİT yeni Başkanı Pakistan’ı tüm gücüyle desteklediğini belirtip EİT’nin daha güçlü şekilde amaçları doğrultusunda hareket edeceğini ümit etti.

Muhammed Cevad Zarif: EİT bölgesel ilişkiler için en iyi seçenektir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık