HaberlerİranOrtadoğu

Muhammed Laricani: BM İnsan Hakları Konseyi canilerin yeri değil

İran Yargı Erki İnsan Hakları Komitesi Sekreteri Muhammed Cevad Laricani, ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekilmesine gösterdiği tepkide, bu konseyin insan haklarında skandal rekorlara ve insanlığa karşı cinayetlere imza atan ABD gibi ülkeler için uygun bir yer olmadığını ifade etti.

ABD dün Siyonist rejime destek doğrultusunda BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekildi. ABD Dışişleri Bakanı ve BM Daimi Temsilcisi, 47 üyesi olan İnsan Hakları Konseyi’ni Siyonist rejim ile düşmanlık yapmakla suçladı.

Laricani bugün ABD’nin bu kararına gösterdiği tepkide, ABD’nin İnsan Hakları Konseyi’nden çekilmesinin çifte standartlardan, siyaset oyunlarından ve terörizmi desteklemek için bir örtü olarak kullanmaktan uzak olarak insan haklarına bir davranışsal değer olarak gören ülkelerce çok sevindirici bir haber sayılması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin İnsan Hakları Konseyi’ndeki üyeliğinin bu konseyin onuruna zarar verdiğine işaretle, Suriye, Irak, Yemen ve Afganistan’da işlenmekte olan cinayetlerin sorumluları ve IŞİD ve el-Kaide terör örgütlerini kurup, destekleyen ve yönetenlerin BM İnsan Hakları Konseyi’nde bir yeri olmadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.