HaberlerİranOrtadoğu

Muhammed Rıza Rahimi, İran’a döndü

Afganistan’a komşu ülkeler toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye giden İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı,Tahran’a döndü.

Muhammed Rıza Rahimi, bu sabah İran’ın tutumlarının bu toplantıda açıklandığına değinerek askeri varlıkla Afganistan’da güvenlik sağlanamayacağı ve yabancıların bu ülkeyi terk edip egemenliği Afgan halkına bırakması gerektiğini söyledi.

Rahimi bu toplantıda Pakistan, Afganistan ve Türkiye cumhurbaşkanlarıyla görüşmenin yanı sıra Tacikistan ve Türkiye dış işleri bakanlarıyla da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı ayrıca İran, Afganistan ve Pakistan’ın demir yollarıyla Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya bağlanması hususunda önemli müzakereler yapıldığını belirterek Tacikistan ile ilişkilerin gelişmesiyle ilgili de görüşüldüğü ve önümüzdeki hafta iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi hususunda ilk çalışma grubunun Tahran’da kurulacağı ve mutabakatların ise üst düzeyde imzalanacağını söyledi.

Rahimi, yakında Afganistan ve Tacikistan cumhurbaşkanı birinci yardımcılarının bazı anlaşmalar imzalamak üzere Tahran’a geleceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.