AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Muhammedi: Washington, Suriye Krizini Uzatmaya Çalışıyor.

Batı Asya uzmanlarından Muhammedi; Amerikalıların Haseke başta olmak üzere bazı bölgedeki IŞİD’lileri Sina Çölü, Kuzey Afrika ve Afganistan gibi noktalara taşımak suretiyle bölgede başka projelerini hayata geçirmeye çalıştığını ifade etti.

Batı Asya gelişmelerini izleyen İranlı uzman Hadi Muhammedi, Tesnim’e yaptığı açıklamada; Washington’un IŞİD’e karşı savaşın tamamlanıncaya kadar Suriye’de kalacaklarına dair yeni açıklaması hakkında; ABD’nin Suriye krizini uzatmaya çalıştığını belirterek, Amerikalıların Irak ve Suriye’de IŞİD terör örgütü üzerinden sebebiyet verdikleri krizlerin siyasi düzenlere meydana okumak amacıyla olduğunu, bu bahane ile yeniden bölgeye döndüklerini vurguladı.

Washington’un bölgede yeni devletler kurma peşinde olduğuna dikkat çeken uzman; IŞİD ile mücadelenin 30 yıl süreceğini açıklayan Amerikan yetkililerinin aslında, onların Yeni Ortadoğu Projesini IŞİD üzerinden hayata geçirmek istediklerini ortaya koyduğunu, ancak halk güçleri, direniş cephesi ve bağımsız devletlerin aktif varlığıyla ABD’nin bu hayalinin suya düştüğünü ifade etti.

İranlı uzman; IŞİD kalıntılarının Suriye’nin doğu çöllerinde veya Fırat’ın doğusundaki varlığına işaretle, Amerikalıların Kürtler’e destek bahanesiyle bu bölgede askeri üs kurup, teröristler için tam güvenlik sağladıklarını belirtti. Amerikalıların IŞİD ile mücadele için hiçbir girişimde bulunmadıklarını, hatta yerle bir olan Rakka’nın yeniden imarına izin vermediğini kaydetti.

Muhammedi, Amerikalıların IŞİD ile mücadele bahanesiyle Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğini açık şekilde ihlal edip, kendi jeopolitik hedeflerini takip ettiğini sözlerine ekledi.

Batı Asya uzmanı, Amerikalıların Haseke başta olmak üzere bazı bölgedeki IŞİD’lileri Sina Çölü, Kuzey Afrika ve Afganistan gibi noktalara taşımak suretiyle bölgede başka projelerini hayata geçirmeye çalıştığına dair kesin bilgilerin mevcut olduğunu de belirtti.

Muhammedi ayrıca; Amerikalıların IŞİD üzerinden kendi hedeflerine ulaşmakta başarısız kaldıkları için Nusra Cephesi, Ceyşül-İslam, Ahraruş-Şam gibi terörist grupları desteklemek suretiyle Suriye’deki krizi uzatmaya ve böylece illegal çıkarlarını temin etmeye çalıştıklarını ifade etti.

İranlı uzman; ABD’nin Suriye yönetimi kimyasal silah kullanmakla suçlamasını veye insani yardım sloganlarının arkasına saklanmasının kandırma amaçlı ve çifte bir politika olduğunu kaydetti.

Kapalı