HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Muhbir: İran’ın bloke edilen varlıklarının bir kısmı serbest bırakıldı

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İran’ın bloke edilen varlıklarının bir kısmının serbest bırakıldığını söyledi.

Muhammed Muhbir, petrokimya, petrol, sanayi ve madenlerin çeşitli alanlarında değeri 90 milyar doları aşan 110’dan fazla ekonomik projenin uygulama ve yatırım aşamasına girdiğini açıklayarak, “Geçtiğimiz birkaç gün içinde, ülkenin bloke edilmiş döviz varlıklarından birkaç milyar doları serbest bırakıldı ve ekonomik döngüye dahil edildi.” dedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre dün (Pazartesi) Milad Kulesi Uluslararası Konferans Merkezi’nde düzenlenen İran ekonomisinin önde gelen aktivistlerini anma töreninde konuşan Muhbir ,”Bugün düşmanlar ülke ekonomisini vurmak için var güçleriyle seferber oldular.” dedi.

Ülkenin 2 bin 700 kilometre deniz kıyısına ve 400 kilometre okyanusa erişimine değinen cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, “Ülkenin kuzey-güney güzergahındaki transit kapasitesi yılda en az 200 milyon tondur. Reşt-Astara demiryolunu tamamlayabilirsek bu transit güzergah İran’ın kuzey ülkelerinden Bender Abbas limanına kadar devam edecek. Ayrıca 25 km’lik bir demiryolu ile Horremşehr’i Basra’ya bağlarsak, ülkenin Akdeniz’e ulaşımı sağlanacak.” dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.