HaberlerİranOrtadoğu

Muhsin Pakayin:İran, Amerika-Taliban Müzakerelerine Şüpheyle Bakmaktadır.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Afganistan Merkezi Başkanı Muhsin Pakayin MHA muhabirine verdiği röportajda, Amerika’nın Taliban ile 29 Ocak Pazar günü Katar/Doha’da Amerika makamları ve Taliban temsilcileri huzurunda düzenlenen müzakerelerine değinerek, “Amerika-Taliban müzakereleri konusu yeni bir konu değildir; söz konusu husus 1 yıl önce başlamış ve de değişik yerlerde müzakereler gerçekleştirilmiştir. Amerika makamları şimdiye kadar en az 2 kez Almanya’da Taliban ile müzakerede bulunmuşlardır. Söz konusu belirtilen müzakerenin geçmişteki müzakerelerden farkı ise, Katar’da düzenlenmesi ve de Katar’daki Taliban Bürosu tesisinin hemen öncesinde gerçekleşmiş olmasıdır” diye açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Afganistan Merkezi Başkanı Pakayin, her iki tarafın ortaya koymuş bulunduğu önşartlar sebebiyle müzakerelerde bir uzlaşmaya varılmadığını belirtirken, “Taliban, Amerika ve NATO’nun Afganistan’ı terketmesi gerektiğini ve de Guantanamo ile diğer hapishanelerde bulunan Taliban mahkumlarının serbest bırakılması gerektiğini söylemektedir. Amerika ise öte yandan, Taliban’ın El-Kaide ile ilişkisini kesmesini ve de silahlı girişimlere son vererek, politik bir grup ve partiye dönüşmesini şart koşmaktadır” diye ekledi.

Muhsin Pakayin, söz konusu müzakerelerin Afganistan’da barış ve huzur sağlamak isteğinde olmayan ve de herhangi bir yoldan ülkedeki varlığını uzatmak arzusunda olan Amerika’nın liderliğinde olması sebebiyle açıkça hesaba katılamayacağını hatırlatırken, “Afganistan’daki sürekli ve uzun süreli mevcudiyetlerini ve de Afganistan’daki üslerini korumak üzere, Taliban’ın yeşil ışık yakması için Taliban’ın dikkatini çekmek peşindedirler” diye açıkladı.

Pakayin, Afganistan uzmanlarının daha en başından Taliban’ın Amerika tarafından yaratıldığı konusunda hiçbir tereddüt duymadıklarını ve de Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından da yakın zamanda, Taliban ve El-Kaide’yi yaratanın Amerika olduğunun açıkça ilan edildiğini ve de sadece 11 Eylül olayında söz konusu örgütle anlaşmazlığa düştüklerini belirttiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Afganistan Merkezi Başkanı Pakayin, Amerika-Taliban müzakerelerinin devam etmesi durumunda uzun, zor ve sıkıntılı olacağının altını çizdi.

Muhsin Pakayin, “Taliban-Amerika müzakerelerinde kazanan en önemli taraf, yerini kuvvetlendirebilen ve de dünyadaki genel görüş nezdindeki olumsuz geçmişini düzeltebilen Taliban tarafıdır” dedi.

Pakayin, “İran, Amerika tarafından Taliban ile gerçekleştirilecek herhangi bir müzakereyi onaylamamaktadır ve de Amerika’nın Talibanla müzakerelerdeki hedef ve niyetlerinden şüphe duymaktadır. Zira, söz konusu müzakerelerin Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanmasına yardımı olmayacaktır. İran her zaman Afganlar arasında ‘Yüksek Barış Konseyi’ çerçevesindeki müzakerelere destek vermiştir” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.