AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Muhsin Rızai: ABD büyük hata yaptı

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu sekreteri Muhsin Rızai, nükleer anlaşmanın bir uluslararası taahhüt olduğunu belirterek, bu anlaşmanın Amerika tarafından çiğnendiğini ve Amerikan yönetiminin böylece büyük bir hata yaptığını belirterek, ABD’nin bundan bir yarar elde edemeyeceğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Muhsin Rızai, dün Tahran’da İsviçre’nin İran büyükelçisi Markus Leither ile görüşmesinde, İran’ın nükleer anlaşma konusunda Avrupa, Rusya ve Çin’in kararlarını beklediğini ve onların konuyla ilgili açıklamalarını yakından takip etiğini söyledi.

Rızai, Amerika’nın İran’a yönelik tek yanlı yaptırımlarının muhtemelen yeniden başlamasına da temas ederek, ”İran’ın toprakları Avrupa’da 22 ülkenin toprakları düzeyindedir ve İran’ın bazı eyaletleri Avrupa ülkeleri büyüklüğündedir ve İran hiç bir zaman yaptırımların tuzağına düşmeyecektir’ dedi.

Muhsin Rızai, ABD başkanı Trump’ın İran’la ilgili iddialarının içinin boş ve temelden yoksun olduğunu belirterek, Trump’ın İran’a yaptırım uygulanırsa İslam inkılabı sisteminin çökeceği gibi bir ruh hali içinde olduğunu ve bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu kaydederek Suudi rejimi ve terör rejimi İsrail’in bunda rollerinin olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede İsviçre büyükelçisi de, İsviçre cumhurbaşkanının İran’a yapacağı ziyarete işaretle, ülkesinin nükleer anlaşmayı desteklediğini belirti ve ‘İsviçre dışişleri bakanı Amerika’nın bu anlaşmadan çıkışının büyük bir hata olduğunu bildiri yayınlayarak açıkladı’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.