HaberlerİranOrtadoğu

Muhsin Rızai: Batı’nın haksız yaptırımları iptal edilmelidir

İran İslam Nizamının Maslahatını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, Batı’nın İran halkı ve hükümetine yönelik haksız yaptırımların yakın gelecekte iptal edilmesini istedi.

Tahran’da Hollanda Büyükelçisi Yuhans Doma ile bir araya gelen Rızai, haksız yaptırımlara rağmen İran İslam Cumhuriyeti’nin halkının haklarını teamül ve diyalog çerçevesinde almaya çalıştığını, ancak görünen o ki, sultacıların İran’la diplomatik ve müzakere dilinden anlamadığını ifade etti.

İran’ın her daim başka ülkelerle müzakere ve teamülden yana olduğunu söyleyen Muhsin Rızai, nükleer müzakerelerde yeni yaptırım kararı almayacaklarına dair taahhütte bulunan Batılı tarafın, birkaç kez yükümlülüklerini ihlal ettiğini, İranlı tüzel ve gerçek şahısları yeni yaptırım listesine alan bazı Batı ülkelerinin teamül ve müzakere ehli olmadıklarını ortaya koyduklarını kaydetti.

Batı’nın İran’ı yakından ve olduğu gibi değil, duydukları ve kuruntularına dayalı olarak genel bir şekilde bildiğini ifade eden İslam Nizamı Maslahatını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, Batı, iki tarafın çıkarları çerçevesinde meseleyi çözümlemek istiyorsa, bilimsel ve gerçek biçimde İran’ı siyasileştirmeden tanıması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.