HaberlerİranOrtadoğu

Muhsin Rızai: İran modern İslami İran medeniyeti peşindedir

İran İslam Nizamının Maslahatını Teşhis Kurulu sekreteri, İran İslam cumhuriyetinin, bölgede İslami İran uygarlığı peşinde olduğunu bildirdi.

İran Nizamının Maslahatını Teşhis Kurulu Sekreteri Muhsin Rızai, bugün yaptığı açıklamada İran’ın imparatorluk peşinde olduğunu iddia eden ABD eski ulusal güvenlik danışmanın açıklamalarına sert tepki göstererek, İslam İnkılâbının, beşeri toplumların idaresinde yeni bir düşüncenin başladığını oysa İslam İnkılâbından öncesine kadar toplum içinde din ve halkın karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Batıda bugün dine karşı halk ve özgürlük kavramlarından yararlandıklarını belirten Rızai, batılılar, Avrupalılar ve siyonist rejimin halen kendilerini orta çağ takıntısından kurtaramadıklarını din ve halkı birbiri karşısında yer verdiklerini söyledi.

ABD’nin eski dışişleri bakanlarından ve ulusal güvenlik danışmanı Henry Kissinger, İran’ın Orta Doğu’da daha köklü temellere sahip olduğunu belirterek, mevcut durumun Tahran’ın imparatorluk kurmasına olanak sağladığını ifade etti.

1919-20 yıllarında çizilen sınırların yıkıldığını savunan Kissinger, “‘Bu durum İran’ı stratejik bakımdan daha güçlü bir noktaya getirdi. Benim endişem İran’ın IŞİD’den daha büyük sorun olduğudur.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.