HaberlerİranOrtadoğu

Muhsin Rızai, Türkiye büyükelçisi ile görüştü

İran Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, bölgede emniyetin sağlanması ve terörizmle mücadelede Türkiye ve İran’ın oynayacağı rolün öneminin “ikiye katlandığını” söyledi.

Rızai, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu ile yaptığı görüşmede Türkiye-İran ilişkilerini değerlendirdi.

’’Türkiye ve İran’ın bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasında önemli roller üstlenebileceğini” kaydeden Rızai, Türkiye’nin başta İran ile ilgili olmak üzere bölgedeki politikasını takdirle karşıladıklarını ifade etti. Rızai, ”Türkiye ve İran, bölgedeki gelişmeler ve İsrail karşısında etkili misyon üstlenebilir” dedi.

Bölgedeki yabancı güçlerin istikrar ve güvenliği sağlamada başarısız olduğunu kaydeden Rızai, ”Bölgede emniyetin sağlanması ve terörizmle mücadelede Türkiye ve İran’ın oynayacağı rolün önemi ikiye katlanmıştır” diye konuştu.

Rızai, Türkiye ile ekonomi ve ticaret alanında ilişkilerin geliştiğini kaydederek ”Türkiye, İran ve diğer bölge ülkeleri işbirliğiyle bir bütün güç oluşturabilir ve sorunları yabancıların müdahalesi olmadan çözebilir” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Karaosmanoğlu da konuşmasında, Türkiye ve İran’ı, Asya-Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan halkalar olarak tanımladı.

Türkiye’nin siyasi ve ekonomik alanlarda İran ile ilişkileri güçlendirmek istediğini kaydeden Karaosmanoğlu, iki ülkenin güvenlik alanındaki işbirliğini geliştirmesinin bölgede barış ve huzurun sağlanmasına katkı sunabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.