HaberlerIrakOrtadoğu

Muktada Sadr’dan ulusal hükümet kurma seferberliği

Irak seçimlerinde elde ettiği 54 koltuk ile birinci sıraya yerleşen Sairun Koalisyonu’nun Lideri Sadr, eski Irak Çalışma Bakanı “Nisar el-Rabii”nin başkanlığında bir müzakere heyeti oluşturdu.
Irak parlamento seçimlerinde elde ettiği 54 koltuk ile birinci sıraya yerleşen Sairun Koalisyonu’nun Lideri Muktada Sadr, eski Irak Çalışma Bakanı “Nisar el-Rabii”nin başkanlığında bir müzakere heyeti oluşturdu.

Yapılan açıklamalara göre, sözü geçen heyet yeni hükümetin kurulması yönünde tüm siyasi guruplarla diyalog masasına oturacak.

Şii hareketleri tek başına hükümet kurma yeterliliğine sahip olmalarına rağmen milli bir hükümetin kurulmasına ilişkin bulundukları vaatları yerine getirmek için Sünni ve Kürt grupları da sürece dahil etmeye çalışıyorlar.

Irak İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu tarafından yapılan bir bildiride, Muktada Sadr’ın liderliğini yaptığı Sairun koalisyonu 54 koltuk elde ederek birinci oldu. Sairun’u 47 koltuk kazanan Haşdi Şabi’ye bağlı Hadi Ameri’nin başkanlığındaki Fetih itilafı ile 42 koltuğu bulunan Başbakan Haydar el-İbadi’nin Nasır koalisyonu takip ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.