HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Mukteda Sadr, Irak halkından özür diledi

Mukteda Sadr, siyaseti bırakma kararı alması sonrası sokağa dökülen destekçilerine parlamento binasından 60 dakika içinde çekilme çağrısı yaptı. Sadr, şiddet nedeniyle Irak halkından özür diledi.

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan genel seçimlerin galibi olan Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda Sadr’ın siyasetten çekildiğini duyurmasının ardından Bağdat’ta gerginlik bir kez daha tırmandı.
Bağdat, Yeşil Bölge olarak bilinen yüksek güvenlikli bölge, hükümet sarayını basan Sadr yanlılarıyla güvenlik güçleri arasında yoğun çatışmalara sahne oldu.
Sadr taraftarlarının Bağdat’taki isyanının ardından bu harekete bağlı Seraya es-Selam askeri grubunun çatışmalara dahil olmasının ardından Yeşil Bölge yakınlarında roketli saldırılar ve atışmalar başladı.
Karışıklık ve çatışmalardan dolayı Irak halkından özür dileyen  Mukteda Sadr, destekçilerinden Yeşil Bölge’deki oturma eylemini 1 saat içinde bitirmelerini istedi.
Sadr,”Ülke şu yolsuzluk ve şiddet tarafından rehin alınmış durumda,Iraklıların kanının dökülmesi haramdır. Bu bir devrim değil çünkü barışçıl yöntemleri kaybetti” diye konuştu.
Sadr’ın çağrısı sonrası ülkedeki sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı.
Öte yandan  Mukteda Sadr’ın “eylemi bitirin” çağrısı olumlu yanıt buldu. Siyasi lidere bağlı destekçileri sokaktan çekilmeye başladı.

Bu arada Iraklı Şiiler’in büyük taklit mercii Ayetullah Sistani yaptığı açıklamada, Muharrem ve Sefer aylarında çatışma, savaş ve kan akıtmanın haram olduğunu belirterek, ülkedeki çatışmaların son bulması çağrısında bulundu.

Haber kaynakları, Bağdat’ta durumun normale döndüğünü bildiriyor./

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.