HaberlerIrakOrtadoğu

Mukteda Sadr’a Bağlı Sairun Hareketi Kiminle Koalisyon Oluşturacağını Açıkladı

Irak Kominist Partisi Merkez Yönetim Kurulu Başkanı ve Sairun koalisyonu üyesi Raid Fehimi Al Ma’alum, basına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Siyasi taraflar ile Sairun koalisyonu arasında, ortak bir koalisyon oluşturulması konusunda görüşmeler devam ediyor. Sairun koalisyonu ile Haydar el-İbadi liderliğindeki el-Nasr koalisyonu ve Hekim liderliğindeki el-Hikme Hareketi arasında yapılan siyasi ittifak görüşmelerinde son noktaya gelindi ve parlamentonun en büyük fraksiyonu önümüzdeki günlerde ilan edilecektir.

Raid Fehimi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Sairun koalisyonu ile el-Nasr ve el-Hikme arasındaki siyasi görüşmede çok cüzi konular kaldı ve koalisyonun ilanı ve hükumet kurulması yolunda en büyük fraksiyonun kurulmasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde Sairun ile el-Nasr, el-Hikme ve seçimlere katılan diğer rakipler arasında bir koalisyona şahit olunacağız.

Irak Parlamentosu el-Ahrar fraksiyonu geçtiğimiz gün şu ifşada bulundu: Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr ile başarılı taraflar arasındaki görüşmelerde son noktaya gelindi ve tüm taraflar için büyük bir fraksiyon açıklanması beklenmedik bir durum olacaktır. Sadr Hareketi liderinin sözcüsü Cafer el-Musevi Pazar günü Sairun koalisyonu ile diğer siyasi gruplar arasında görüşmelerin sürdüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı: Mübarek Ramazan ayının son 10 günü bu konuda belirleyici olacaktır.

Irak Parlamentosu seçimleri 12 Mayıs Cumartesi günü yapıldı ve parlamentoda büyük çoğunluğu sırasıyla Sairun koalisyonu, el-Fetih koalisyonu ve el-Nasr hareketi kazandı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.