HaberlerİranOrtadoğu

Münih Güvenlik Konferansı başkanı: İran nükleer anlaşmayı zorlaştırdı

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, Almanya’da sözde İran için casusluk yaptığı ithamıyla iki kişinin tutuklanmasına tepki olarak yaptığı açıklamada, ‘İran, bu tür girişimleriyle nükleer anlaşmanın korunmasını zora sokuyor’ iddiasında bulundu.

İran’ın İSNA haber ajansı ise sözkonusu yetkilinin boş ve asılsız iddialarının, nükleer anlaşma ortamını bozmaya yönelik bazı ülkelerin girişimleri doğrultusunda olduğunu bildirdi.

Almanya Federal Savcısı da salı günü yayınladığı bildiride, Almanya ordusunda tercüman ve danışman olarak çalışan Almanya-Afganistan uyruklu bir kişinin İran istihbaratı için çalıştığı zannıyla tutuklandığını bildirmişti.

Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğu Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra nükleer anlaşmanın korunmasına destek vermişler ve sözde ABD’ye karşı durmuşlardı ama nükleer anlaşma karşısındaki taahhütlerini uygulamada yerine getirmemişlerdi.

Bu arada Avrupa ülkeleri son zamanlarda İran’a karşı sergiledikleri tutumla Amerika’nın nükleer anlaşma ve İran karşıtı siyasetlerinin paralelinde hareket etmeye başladılar.

Başa dön tuşu
Kapalı