GenelHaberlerOrtadoğuSuriye

Munzur Munzur: Sivilleri Koruma Bahanesiyle Egemen Ülkelere Müdahale Ediyorlar

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği vekili Munzur Munzur; bir kısım hükümetlerin egemen devletlere müdahale amacıyla sivilleri koruma meselesini bahane ettiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyinin dün silahlı anlaşmazlıklarda sivillerin korunması konulu oturumunda konuşan Munzur; oturum tutanağı konusunda Suriye’nin öneri ve düşüncelerini ifade etti.

Munzur Suriye’nin her daim sivillerin korunmasını temel öncelik olarak gördüğünü ve bu bağlamda gerekeni yaptığına dikkat çekti. Bu konuda Suriye’ye karşı yürütülen hamlelerde gerçeklerin çarpıtıldığına dikkat çeken Munzur; bu konuda bir kısım hükümetlerin izledikleri çifte standartlı tutumlar ve ucuz yöntemlerle fırsat kullanıp müdahalelerde bulunmalarını eleştirdi.

Sivillerin ancak ve ancak BM misakı ve uluslar arası kanunlara tam bağlılıkla tamamlanabileceğine dikkat çeken Munzur; başka ülkelere müdahale ve saldırı için bu meseleyi fırsat kullanan hükümetlerin uluslar arası kanunları en çok ihlal eden taraflar olduğuna vurgu yaptı. Munzur sivilleri koruma meselesine dürüst ve fiili olarak önem verenlerin radikal teröre de desteklerini kesmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Munzur Suriye’nin halkını ve topraklarını savunma kararlılığına bir kez daha vurgu yaparken, anayasa ve uluslar arası kanunların bunu meşru bir hak olarak tanıdığına dikkat çekti. Sivilleri koruma özeni iddia eden hükümetlerin yalan dolanlarına ışık tutan Munzur; Suriye halkı için timsah gözyaşları dökmelerine son verme çağrısında bulundu.

Suriye’nin BM daimi temsilci vekili Munzur BM ve BMGK’nin özel ajandaların hayata geçirilmesinde edat olarak kullanılması ve gerçeklerin çarpıtılıp uluslar arası toplumun kandırılmasına son verilmesi önemine vurgu yaptı

Kapalı