AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Mursi hızını alamadı efendilerine Suriye’de uçuşa yasak bölge çağrısı yaptı

Mısır yönetimi, Suriye’de savaşan Mısırlıların ülkelerine döndüklerinde tehlike oluşturacakları iddiasının yersiz olduğu belirtildi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanı; Mısırlıların Suriye’ye gitme ve orada savaşma konularında serbest olduklarını söyledi.

Halid el-Kazzaz, Perşembe günü Kahire’de yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti ile mücadele etmek için yurt dışına çıkacak kişilere karşı herhangi bir engel olmadığını söyledi.

Mısır resmi hükümet kaynakları, bütün Mısır vatandaşlarının bu konuda seyahat özgürlüklerinin olduğunu ifade etti.

Mursi’nin Dışişlerinden sorumlu danışmanı Kazzaz, birtakım grupların Sina yarımadasının kuzeyinde Mısır polisi ve ordusuna yönelik devam eden saldırılarına rağmen, Suriye’de aşırı güçlerin yanında savaşan Mısırlıların evlerine dönmeleri hususunda tehlike oluşturacakları konusundaki şüphelerinin yersiz olduğunu ve istedikleri zaman evlerine dönebileceklerini belirtti. Kazzaz: “onların bir tehdit oluşturduğunu düşünmüyoruz ”diye de ekledi.

Diğer taraftan, Mursi tarafından yapılan açıklamada Mısır ile Suriye arasındaki tüm ilişkilerin kesildiği belirtilerek Kahire’deki Suriye büyükelçisini sınır dışı ettiklerini ve Şam’daki Mısır büyükelçisini ise geri çektiklerini açıkladı.

Kahire’de düzenlenen Müslüman alimler birliği konferansında konuşan Mursi, uluslararası güçlerin Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması hususunda çekimser kalmaması gerektiğini ve bu meseleye destek verdiklerini açıkladı.

Suriye’de Hizbullah’a yer olmadığını ifade eden Mursi, Hizbullah’ın Suriye halkına karşı suç işlediğini iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.