AfrikaHaberler

Mursi konuştu, Mısır karıştı: 2 ölü 225 yaralı

Mısır’da muhaliflerin düzenlemek istediği büyük eylemin arifesinde, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin konuşması, Mısır’ı büyük bir çatışma alanına dönüştürdü.

Mursi’nin Mısır halkına hitaben konuşmasından sonra bazı bölgelerde şiddetli çatışmalar yaşandığı, bu arada Tahrir meydanında kurulan çadır sayısı da yavaş yavaş artmaya başladığı belirtildi.

Haber kaynakları şimdiye kadar Tahrir meydanında 33 çadır kurulduğunu duyurdu. Bazı minibüs şoförlerinin da araçları ile Cizre eyaletinde benzin sıkıntısı yüzünden yolları kapattığı bildirildi.

Öte yandan Şarkiye eyaletinde Mursi yandaşları ve muhalifleri arasında çatışma çıktığı çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandığı belirtildi. Şakriye’nin Fakus kentinde Mursi muhalifleri itfaiye araçlarının özgürlük ve adalet partisi binasında çıkan yangını söndürmeye gelmesini engelledi.

İskenderiye eyaletinde de Mursi yandaşları ve muhalifleri bir biri ile çatıştı. Çatışmalar sırasında Mursi muhaliflerinden bazılarının tutuklandığı kaydedildi.

Yine Şarkiye eyaletinde özgürlük ve adalet partisi binası önünde çıkan çatışmalarda 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bu arada El Mina eyaletinde valilik binası önünde Mursi taraftarları eylem yaptı. Masure kentinde çıkan çatışmalarda iki kişinin öldüğü ve 225 kişinin yaralandığı belirtildi.

Milli kurtuluş cephesi ise Mursi’nin cumhurbaşkanlığının birinci yıldönümü dolaysıyla yaptığı konuşmayı eleştirdi ve 30 Haziran’da büyük eylemi yapacaklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.