AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mursi’den devrimci bir kararla Rafah kapısı’nı açması istendi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Yusuf Rezka, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi Mısır ile Gazze arasındaki sınırı Mısır’ın Libya ve Sudan sınırları gibi açmaya davet etti. Er-Rezka, Mısır’ın gerçekten devrimci kararlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Rezka, “En-Nekbe ve Rafah Kapısı” başlığıyla yayınlanan makalesinde, Mısır Cumhurbaşkanı’na seslenerek, “Sayın Başkan Muhammed Mursi! En-Nekbe’nin 65. yıldönümünde Gazze halkına merhamet edin” dedi.

Mursi’den En-Nekbe’nin yıldönümünde Mısır’ın Libya ve Sudan ile sınırlarını açtığı gibi Gazze ile de sınırlarını açma kararı almasını isteyen Rezka, sorunun aşama aşama çözülmeye çalışılmasının ve icraatların uygulanmasının sürekli ileri tarihlere atılmasının Gazze’ye ve Mısır’a zarar vermeye başladığını ifade etti.

Rafah Sınır Kapısı’nın hükümet tarafından değil arkadaşlarının kaçırılmasına kızan askerler tarafından kapatıldığına dikkat çeken Rezka, “İnsanları Gazze’ye karşı kim kışkırttı? Gazze’nin suçu ne? Gazze’ye ve Gazzeliye ne zaman saygılı davranılacak?” diye sordu.

Mısır devriminin Mübarek rejiminin Gazze’ye muamelesinden özür dilediğini hatırlatan Rezka, şu anda yaşanmakta olanlardan kimin sorumlu olduğu sorusunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.