AfrikaHaberler

Mursi’nin istifası için 22 milyonu aşkın Mısırlı imza verdi

Mısır sivil toplum örgütleri temsilcileri Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin istifası ve erken seçim talebiyle 22 milyon 134 bin imza topladılar. Hareket lideri Mahmut Badr yaptığı açıklamada bu rakamın, 2012 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mursi’nin aldığı toplam oydan neredeyse 10 milyon daha fazla bir rakama tekabül ettiğini söyleyerek “Bu kadar, rejim fiilen devrilmiştir” dedi.

Tamarrud (İsyan) isimli imza kampanyası eylemi birkaç liberal eğilimli Mısırlı tarafından organize edildi ve iki ay süreyle ülkenin tüm bölgelerinde sürdürüldü. Eylemde 6 bin kişi görev alarak Mursi’nin istifası ve erken seçim talep edilen dilekçeyi halkın imzasına açtı. İmza kampanyası 15 milyon imza toplama toplamayı hedeflese de 22 milyondan fazla imza toplandı geçti. Toplanan imzaların yüksek yargıya gönderileceği bildiriliyor.

Kampanyanın doruk noktasının ise Mursi’nin görev için yemin ettiği gün olan 30 Haziran’da cumhurbaşkanlığı ikametgahı karşısında gerçekleştirilecek ‘Milyonların Mitingi’nin olacağı açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.