FilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Fetih uzlaşıyı Amerikan baskısı nedeniyle geciktiriyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Filistin uzlaşısı dosyalarının uygulanmasının gecikmesinden Fetih Hareketi’ni sorumlu tutarak, Fetih’in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin işgalciyle müzakerelerin yeniden başlaması için harcadığı çabalara bel bağladığını söyledi.

Ebu Merzuk, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki sayfasında dün (18 Temmuz Perşembe) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Müzakere kapıları her kapanışında Hamas’a saldırıyorlar ve uzlaşıdan bahsediyorlar” dedi.

Hamas lideri daha sonra, “Hamas ne zaman üzerinde anlaşma sağlanan maddeleri uygulamadı?” diye sorarak, sorunun nerede olduğunu görmek için anlaşmaların gözden geçirilmesini istedi.

Mısır’da üzerinde anlaşma sağlanan ve uygulanması için zaman çizelgesi belirlenen konuların uygulanmasının Kerry’nin çabaları ve arzusu nedeniyle geciktiğini ifade eden Ebu Merzuk, ulusal uzlaşının sağlanmasının ve Filistin’deki bölünmüşlük halinin sona ermesinin asıl hedef olduğunu, seçimlerin ise uzlaşının bir sonucu olduğunu hatırlattı.

Hamas lideri, Hamas’ın imzaladığı tüm anlaşmalara bağlı olduğunu bildirerek, uzlaşı hedefinin ulusal öncelik olmasını temenni ettiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.