FilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Gazze elektriğiyle ilgili yakında bir çözüm bulmayı umuyoruz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Gazze’deki elektrik sorununun çözümü konusunda olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi.

Sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki sayfasında konuyla ilgili açıklama yapan Hamas lideri Ebu Merzuk, Gazze hükümetinin sorunun aşılması için birçok ülkeyle görüştüğünü belirterek, sorunun kısa zamanda çözülmesini umduklarını ifade etti.

İşgal rejiminin var olan toplam kapasiteye 100 megawat daha eklemesi beklendiğine dikkat çeken Ebu Merzuk, elekrtik santralinin de artı 100 megawat daha üretmesi için bazı parçalarının değişeceğini, Gazze’ye yakıtın UNRWA üzerinden verilmesi için de Katar ve Filistin Yönetimi arasında uzlaşı sağlandığını söyledi. Ebu Merzuk, Katar’dan Mısır’ın Suveş şehrine gelen yakıttan sadece üçte birinin Kerem Ebu Salim Kapısı’ndan Gazze’ye girdiğini bildirdi.

Yakıtın tükenmesi yüzünden Gazze günlerdir karanlığa boğulmuş durumda. Mısır tünelleri yıkarak yakıt girişini engellerken, işgal rejimi de gelen yakıtın geçmesine izin vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.