FilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Hamas Gazze ve Batı Yaka’nın Birbirinden Ayrılmasını Reddediyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Yüzyılın Anlaşması’nı, Gazze’de bir devletin kurulmasını ve buranın Batı Yaka’dan koparılmasını reddettiğini bir kez daha ifade etti.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Hamas hareketinin sadece Gazze’de bir devletin kurulmasını reddettiği gibi, Gazze’nin Batı Yaka’dan koparılmasını ve pazarlanan Yüzyılın Anlaşması’nı da reddettiğini söyledi.

Ebu Merzuk açıklamasında Hamas hareketinin Gazze ve Batı Yaka’yı içine alan ve başkenti Kudüs olan bir devletin kurulmasını istediğini kaydetti.

Donald Trump başkanlığındaki ABD idaresi Arap dünyasında ve uluslararası düzeyde Filistin Yönetimi’yle işgalci İsrail arasında barış görüşmeleri başlatmak ve siyasi bir çözüm bulmak için yoğun çaba harcıyor.

Yüzyılın Anlaşması olarak bilinen ve pazarlanan İsrail mantıklı ve Amerikan kılıflı anlaşma, Filistin davasını tasfiye etmeyi planlıyor. Kudüs’ü işgalciye bırakan anlaşmaya karşı çıkanlarla mücadele için de Amerika, İsrail ve bazı Arap devletleri öncülüğünde bir koalisyonun kurulması ön görülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.