FilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Kaçırılan Filistinlilerin can güvenliğinden Mısır sorumludur

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Kuzey Sina’da Çarşamba günü kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırılan Filistinlilerin can güvenliğinden Mısır’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Kimliği belirsiz kişiler Çarşamba akşamı geç saatlerde Kuzey Sina’da Rafah Kapısı’ndan Kahire’ye gitmekte olan otobüsü durdurarak Filistinli dört yolcuyu kaçırmıştı.

Dün akşam (22 Ağustos Cumartesi) El Cezire Mübaşir kanalına konuşan Ebu Merzuk, kaçırılan dört Filistinlinin can güvenliğinden Mısır’ın sorumlu olduğunu belirterek, Mısır’dan Kuzey Sina’da kaçırılanlar ve akıbetleri hakkında kamuoyuna bilgi vermesini istedi.

Kaçırma olayıyla ilgili birçok şüphe ve soru işareti olduğuna değinen Ebu Merzuk, “Mısır’da bir güvenlik biriminin kaçırdığını söyleyen var, IŞİD’in yaptığını söyleyen var, İsrail’in planladığını söyleyen var” diyerek, kendilerini daha çok kaçırılanların can güvenliğinin ilgilendirdiğini bildirdi.

Ebu Merzuk, Mısır yönetiminin olayı en kısa sürede çözmesini ve kaçırılanların sağ-salim geri dönmelerini ümit ettiğini söyledi.

Hamas Hareketi’nin askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları sözcüsü de Cuma günü yaptığı açıklamada, Kuzey Sina’da Filistinlilerin kaçırılması olayının geçiştirilemeyeceğini ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.