FilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Mahmud Abbas uzlaşı hükümetini yarın ilan edecek

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin yarın (29 Mayıs Perşembe) bir konuşma yaparak Filistin halkına hitap edeceğini ve ardından da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Ramallah’ta yeni hükümeti ilan edeceğini söyledi.

Ebu Merzuk, Er-Re’y Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, hükümette görev alacak isimlerin birkaç saat içinde tamamen kesinleşeceğini ve içişleri bakanlığı görevini de Rami El-Hamedallah’ın üstleneceğini bildirdi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yarın hükümetin teşkilini ilanının önünde kesinlikle hiçbir engel olmadığını belirten Ebu Merzuk, sürecin planlandığı gibi devam ettiğini ifade etti.

Ebu Merzuk, şu anda Ramallah ve Gazze’de uzlaşı hükümetinin ilanı için gerekli hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Bu arada, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, bugün Gazze’de Vakıflar Ticari ve İdari Kompleksi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetini ve direnişi bağrına bastığı için Filistin halkına teşekkür etti.

Heniyye, “Bu hükümeti bağrına basan ve kaleler düşmesin diye büyük fedakarlıklarda bulunan Filistin halkını ve Gazzelileri kutluyorum” dedi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı İsmail Rıdvan da, hükümetin son anına kadar hizmet etmeyi sürdüreceklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.