AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Sina’da yaşanan olaylardan bir çıkarımız yoktur

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda gerçekleşen ve herhangi bir kanıt olmadığı halde kendilerinin de adının karıştırılmaya çalışıldığı olaylardan Hamas’ın hiçbir çıkarının bulunmadığını söyledi.

Hamas Hareketi asılsız suçlamalardan ve iftiralardan vazgeçilmesini isteyen Ebu Merzuk, tünellerin kapatılması için Rafah Sınır Kapısı’nın açılması gerektiğini belirtti.

Mısır’ın kötü şöhretli sınır kapıları anlaşmasına ve Filistin ekonomisini işgal rejimi ekonomisine bağlayarak Filistinlilerin ticaretini kısıtlayan Paris Anlaşması’na taraf olmadığını ifade eden Ebu Merzuk, Rafah Sınır Kapısı konusunu Mısır’daki mevcut yönetimle konuşmaya hazır olduklarını söyledi.

Ebu Merzuk, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi’nin Gazze Şeridi ve tüneller konusundaki açıklamasının Gazze’yi Mısır’ın ulusal güvenliği için tehdit ve Hamas’ı düşman görenlere cevap olduğunu ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, Gazze Şeridi’nin abluka altında kalmasına izin vermeyeceklerini kaydederek, “Hamas sınırımızda ve Hamas’la kapının açılması konusunu tartışmamız gayet doğal. Mısır 2005 anlaşmasına taraf değil. Filistinlilerin aç bırakılmasını kabul edemeyiz” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.