FilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk: Yahudi devleti ilkesinin kabulü siyonistlerin görüşüne uygundur

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, işgal rejiminin Yahudi devleti niteliğinin kabul edilmesinin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin çözüm konusundaki görüşüne uygun olduğunu söyledi.

Ebu Merzuk, bugün (24 Şubat Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Çerçeve Anlaşması’nın Birleşmiş Milletler’in 1947’de Filistin’in ikiye bölünmesi, bir Yahudi devleti ve bir de Arap devleti kurulması kararına dayandığını, bu kararın Araplar ve Filistinliler tarafından reddedildiğini ifade etti.

Filistinliler arasında çok küçük bir grup hariç İsrail’in Yahudi devleti niteliğinin kabul edilmemesi konusunda görüş birliği olduğunu ve böyle bir itirafın dönüş hakkını ortadan kaldıracağını belirten Ebu Merzuk, “İsrail’in Yahudi devleti niteliğini kabul etmek ne Birleşmiş Milletler’in, ne Arap Birliği’nin, ne Mahmud Abbas’ın yetkisinde. Çünkü bunu kabul etmek basitçe ifade etmek gerekirse Siyonistlerin görüşünü kabul etmek demektir” dedi.
Her zaman olduğu gibi Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın kararlarını alkışlayacakların olacağını kaydeden Ebu Merzuk, Filistinlileri Filistin davasını tasfiye planlarını boşa çıkarmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.