AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Musa Ebu Merzuk, Yemen cumhurbaşkanı ile görüştü

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim başkan yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk dün Yemen’in başkenti San’a’da Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile görüşerek, kendisine Filistin’deki son gelişmeler ve Kahire’deki son görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Görüşmede Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Filistin davasını ve başkenti Kudüs olacak bir Filistin devletinin kurulmasını destekleyen tavırlarını sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Hamas’ın Siyasi Birim başkan yardımcısı Ebu Merzuk’un bu ziyareti, Filistin içi bölünmeyi sonlandırmak için birçok girişimde bulunan Yemen’i Filistin konusundaki gelişmeler hakkında bilgilendirmek amacıyla yaptığı bildirildi.

Yemen bu yılın başında Filistin saflarını birleştirmek ve iç bölünmeyi sona erdirmek amacıyla Hamas ve Fetih arasında diyalog başlatmak için girişimde bulunmuştu.

Yemen’in sunduğu girişim planı, daha önceki iç anlaşmalara dayanarak Hamas ve Fetih’in hem Kahire hem de San’a’da görüşmelere başlamalarını, görüşmelere Mısır’ın yanı sıra Suriye ve Türkiye’nin de gözcülük etmesini, Filistin sahasında faaliyet gösteren bütün Filistinli grupların iştirak edeceği geçici bir Filistin hükümetin kurulmasını, bu hükümetin parlamento seçimleriyle başkanlık seçiminin yapılacağı tarihe kadar altı aylık geçici bir süre için işleri idare etmesini öngörüyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.