AfrikaHaberler

Müslüman Kardeşler’den Mescid-i Aksa’ya destek çağrısı

Müslüman Kardeşler Cemaati, Arap Birliği ve İslam Koferansı Teşkilatı’nı Siyonistlerin Filistin’deki kutsal mekanlara saldırıları karşısında Arapları ve İslam ülkelerini temsil edecek ortak bir tavır belirlemeye davet etti.

Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının son toplantılarında alınan kararların bekleneni karşılamadığını ifade eden cemaat, bu durumun Arap rejimlerinin işgalciye karşı tavır koyma gücü konusunda olumsuz bir izlenim verdiğini söyledi.

Müslüman Kardeşler Cemaati dün akşam (6 Mart Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas idaresindeki Ramallah Yönetimi’nden Siyonist işgalciyle dolaylı ve dolaysız müzakere girişimlerinden vazgeçmesi talep edildi.

Siyonist işgal liderlerinin Mescid-i Aksa baskınıyla niyetlerini açıkça ortaya koyduktan sonra ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’in bölgeye yapacağı ziyaretin anlamsız olduğuna işaret edilen bildiride, Mısır rejiminden de Rafah Kapısı’nın kapatılması ve Gazze sınırına çelik duvar inşası konusundaki politikasını gözden geçirme çağrısı yapıldı.

Müslüman Kardeşler Cemaati, Filistinli grupları da aralarındaki tüm anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birlik olmaya davet ederek, bütün güçlerini Müslümanların ilk kıblesinde bir felaket yaşanmaması için Mescid-i Aksa’yı savunmaya yönlendirmelerini istedi.

Arap ve İslam ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarını Mescid-i Aksa’yı korumak için harekete geçmeye davet eden Müslüman Kardeşler Cemaati, dünya Müslümanlarına da seslerini yükseltmeleri çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.