FilistinHaberlerOrtadoğu

Mustafa el-Bergusi, Genel Özgürlükler Belgesi’nin uygulanmasını istedi

Filistin Ulusal Girişim Genel Sekreteri ve Özgürlükler Komisyonu Başkanı Dr. Mustafa El-Bergusi, Kahire’de bütün gruplar tarafından imzalanan ve özgürlüklerle ilgili bütün sorunları çözen Özgürlükler Belgesi’nin uygulanmasını istedi.

Bugün Batı Yaka’nın Beytlahim şehrinde düzenlenen Genel Özgürlükler Konferansı’nın kapanış oturumunda konuşma yapan El-Bergusi, içerideki krizi aşmak için sınırlar çizen Özgürlükler Belgesi’nin uygulanmadığını söyledi.

11 maddeden oluşan belgenin siyasi tutuklamalar dahil her türlü özgürlük sorununa çözüm getirdiğini belirten El-Bergusi, belgenin aynı zamanda siyasi çalışmaların özgürce yapılmasını ve dernek kurmayı, memuriyetten men etme gibi sorunları kökten çözmeye çalıştığını ifade etti.

El-Bergusi daha sonra şunları söyledi: “Bunlardan uygulanan tek nokta gazetelere verilen özgürlük oldu. Bunun sonucu olarak Batı Yaka’da çıkan gazeteler Gazze’de, Gazze’de basılan gazeteler de Batı Yaka’da dağıtılmaya başlandı. Gazetelerden sadece bir tanesi, işgal askerlerinin gazeteyi basan matbaayı basması sonucu dağıtılamıyor.”

Güvenlik güçlerine de değinen El-Bergusi, bu güçlerin saygınlık kazanması için hizbi ve siyasi gruplardan uzak durmaları gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.