HaberlerİranOrtadoğu

Mutahhari: İran milleti Trump’ın cevabını 22 Behmen’de verir

İslami Şura Meclisi Başkan vekili Ali Mutahhari, İran milleti İslam inkılabının zafer yıldönümü 22 Behmen günü düzenleyeceği yürüyüşle ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanına açık ve net bir cevap vereceğini belirtti.

Pazar günü meclis genel kurul oturumunun açılışında konuşan İslami Şura Meclisi Başkan vekili Ali Mutahhari, İslam inkılabını zafere götüren ve Şafakta On Gün olarak adlandırılan on günlük sürecin yıldönümü dolaysıyla tebriklerini sunduktan sonra, İran milletinin her geçen gün artan gücüne işaret ederek şöyle dedi: İran milleti vahdeti ile Amerika ve diğer düşmanları dize getirecektir. İran milleti şimdiki yaptırım şartlarını da zaferle aşacaktır.

Pehlevi rejimi döneminde İran Amerika’nın bölgedeki kuklası olduğunu belirten Mutahhari, İran ancak şimdi uluslararası önemli kararlarda etkili ve rol ifa eden bir devlet olduğunu, İran’ın Batı Asya bölgesindeki şimdiki konumu inkılaptan önceki dönemle kıyaslanamayacak düzeyde olduğunu vurguladı.

İslami Şura Meclisi Başkan vekili Mutahhari ayrıca Avrupa’nın INSTEX adı ile açtığı yeni mali kanala da değinerek, İran İslam Cumhuriyeti bu hareketi olumlu karşıladığını, fakat asıl uygulamada değerlendirileceğini ifade etti.

AB troykasını oluşturan Almanya, Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanları geçen Perşembe günü İran ile ticareti kolaylaştıracak mali kanalı INSTEX adı ile kayda geçirdiklerini açıkladılar. (Instrument in Support of Trade Exchanges)

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (21) içerik yüklenmiştir.