HaberlerLatin Amerika

Mutteki, ALBA dışişleri bakanları toplantısına katıldı

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Latin Amerika ülkeleri iktisadi işbirliği (ALBA) dışişleri bakanları toplantısına gözlemci statüsüyle İran’ı temsil etti.

İran dışişleri bakanı Mutteki, Ekvator’un başkenti Kito’da düzenlenen ALBA örgütü dışişleri bakanlarının toplantısıyla ilgili yaptığı açıklamada, sözkonusu oturumun ALBA üyesi ülkeleri arasında işbirliğinin gelişmesi açısından önemli ve yararlı bir fırsat olduğunu kaydetti ve “Dünyanın halihazırdaki şartlarında, adaletçilik ve istiklal isteği her geçen gün artmaktadır” dedi.
Mutteki, bu ilkelerin hayata geçmesi için milletlerin ve bağımsızlık yanlısı devletlerin, uluslar arası zorba güçlere karşı direnmesi gerektiğini bildirdi.

Mutteki, oturumda ayrıca, ALBA üyesi ülkelerin bazı liderleri ve yetkilileriyle de görüşmelerde bulunarak, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yollarını ele aldı. Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez ile Mutteki arasında yapılan görüşmede, Chavez, Tahran’la ilişkilerin son derece iyi olduğunu ve bu ilişkilerin Latin Amerika ülkeleri için örnek olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.