HaberlerIrakİranOrtadoğu

Mutteki, Berhem Salih ile görüştü

Tahran’da temaslarda bulunan Irak Kürdistan yerel yönetim başbakanı Berham Salih ve beraberindeki heyet önceki gün İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki tarafından kabul edildi.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki bu görüşmede, “Irak’taki terörist eylemlerin arkasındaki kişiler, Irak halkının düşmanıdır, Irak’ta demokrasi ve özgürlüğü istemeyen ve halkın kendi geleceğini kendisinin belirlemesini istemeyen kişilerdir” dedi.

Irak’ta işlenen cinayet ve terör eylemlerini şiddetle kınayan İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ayrıca “Irak’ta barış ve huzuru, Irak halkının birlik ve bütünlüğünü, Irak’ın kalkınma ve ilerlemesini hedef alan bu tür saldırılar hiçbir zaman hedeflerine ulaşamayacaklardır” diye konuştu.

İslami İran dışişleri bakanı Muttaki, Irak’ta yapılacak meclis seçimlerinin başarıyla düzenlenmesini ümit ettiklerini belirterek, “görünüşte demokrasiyi savunan bu gruplar gibi bir takım iç ve dış unsurların, gerçekte, Irak’ta siyasi ve kalkınma sürecine karşı olduklarını” söyledi.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki Irak Kürdistan yerel bölgesinde bazı İranlı şirketlerin, tünel, köprü ve otoban yapımı gibi imar projelerindeki faaliyetlerine işaretle de, “üniversiteler arasında işbirliği kültür haftalarının düzenlenmesi, üniversiteler arasında şubelerin açılması turizm konusunda işbirliği gibi bölgedeki şehirlerarasında münasebetleri geliştirecek potansiyellerin aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Irak Kürdistan yerel başbakanı Berham Salih de bu görüşmede, “Irak, İran İslam cumhuriyetiyle ilişkilerin geliştirilmesine özel bir önem vermektedir. Irak yetkilileri, Tahran’la işbirliğinin geliştirilmesi konusunda ortak görüş içerisindedir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.