HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki, Ermenistan yetkilileri ile biraraya geldi

İran-Ermenistan karma ekonomik toplantısı için Erivan’da bulunan İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki,Ermenistan yetkilileri ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Ermenistan meclis başkanı Hovik Abrahamyan Mutteki ile görüşmesinde, iki ülke parlamentoları arasında diyalog ve işbirliğinin zaruretine işaretle, “diyalog ve işbirlikleri, ikili ilişkilerin daha bir gelişmesi için çok önemlidir” diye konuştu.

Ermenistan meclis başkanı konuşmasında ayrıca, “Tahran ve Erivan’ın, bütün çabaları, işbirliğinin geliştirilmesi üzerine olmalıdır” hatırlatmasında bulundu.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki’ dün ayrıca, Ermenistan ulusal güvenlik konseyi sekreteri Artur Bagdasaryan ile de bir araya geldi.

Ermenistan ulusal güvenlik konseyi sekreteri Artur Bağdasaryan, İran’ın bölgesel barışın sağlanması konusunda önemli çalışmalar yaptığını hatırlatarak, “Karabağ sorunu ve Kafkaslardaki gelişmelere işaretle de, ” bölge sorunlarının çözümü, bölgesel işbirliğinde İran’ın olumlu tavırları, özellikle Gürcistan sorunun çözümünde kendini daha net göstermiştir” diye konuştu.

Mutteki görüşmede, bölgede yaşanan gelişmeler karşısında diyalog ve temasların zaruret olduğunu anımsatarak, “bölgesel potansiyellerden yararlanarak, bölge sorunlarının çözülmesi en uygunu yoldur” dedi.

Mutteki, “iki ülke arasındaki siyasi temaslar, bölgenin hassas şartlarında tercih değil zarurettir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.