HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki, Güney Afrika meclis başkanı ile görüştü

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın Güney Afrika ile bütün alanlarda işbirliğini geliştirmek istediğini söyledi.

Tahran’da Güney Afrika meclis başkanı Maks Sisulu ile görüşmesinde, iki ülke ilişkiler seviyesinin yeterli olmadığını zira iki ülkenin ilişkilerin çok daha fazla gelişmesine imkan veren potansiyele sahip olduğunu hatırlatarak, iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasını istedi.

Mutteki, İran’ın Güney Afrika ile ilişkilere önem verdiğini zira Güney Afrika’nın önemli bir ülke ve stratejik açıdan da önemli bir konuma sahip olduğunu kaydederken, Sisulu da, İran’a yaptığı ziyaret ve gerçekleştirdiği görüşmelerden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Güney Afrika’da ırkçı yönetimin devrilmesinden sonra ülkesinin iyi bir sürece girdiğini ve İran gibi bağımsız ülkelerle ilişkilerini geliştirdiğini belirten Mask Sisulu, ülkesinin İran’da İslam inkılabının zaferini memnuniyetle karşıladığını ve zaten bu durumun da ilişkileri geliştirmek için en önemli sebebi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.