AvrupaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Mutteki ile Miliband görüştü

İran İslam Cumhuriyeti ve İngiltere Dışişleri Bakanları New York’ta BM Genel Kurul toplantısı aralığında görüştüler.

Miliband ile görüşen Dışişleri Bakanımız Menuçehr Mutteki, geçen 30 yılda İngiltere’nin Tahran’a yönelik politikaları ve girişimlerine karşı İran halkının olumsuz bakış açısına işaret ederek “İngiltere, geçmişteki hatalarını ve tutumunu düzeltmek için doğru bir yolda adım atabilir ve İran İslam Cumhuriyetinin karşılıklı iş birliğinden yaralanabilir. İngiltere’nin girişimleri ve politikaları, geçen sürede ikili ilişkilere güvensizlik ortamın hakim olmasına neden oldu” dedi.

Uluslar arası konularda ve ilişkilerde Tahran’ın ilkeli tutumuna işaret eden Mutteki şöyle konuştu: “bölgede ve dünyada önemli bir oyuncu olarak İran’ın rolü bazı güçler tarafından göz ardı edilemez. İran İslam Cumhuriyeti bölgedeki istikrar ve kalkınma için önemli bir rol oynamaktadır.”
İran İslam Cumhuriyetinin hakkı olan nükleer meselesinde hiç kimseye müdahale hakkı vermeyeceğine değinen Mutteki “birkaç ülkenin bugüne kadar Tahran’ın barışçıl nükleer meselesi konusunda yaptığı girişimler tamamen siyasi ve amaçlıdır. İran halkı hiçbir zaman baskı ve tehdide boyun eğmeyecek. Batılılar bu politikaların sonuçsuz kaldığını bilmeliler ve İran İslam Cumhuriyeti karşı karşıya gelmeyi istemediği gibi gelen girişimler karşısında da cesurca duracak. ABD ve İngiltere dünyaya karşı tutumunu düzeltmeliler çünkü müdahaleci tutumu sadece dünya kamuoyunda konumlarını zayıflatıyor” dedi.

Mutteki ayrıca İran’ın 5+1 grubuna verdiği öneri paketine de işaret etti ve iş birliği için öneri paketindeki mevcut kapasiteleri ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband da ikili ve çok yönlü ilişkilerde mevcut bazı sorunlara işaret ederek, Londra’nın ikili konular ve İran İslam Cumhuriyetinin nükleer programı gibi diğer meseleler konusundaki bakış açısını dile getirdi.

Görüşmede taraflar, ortak iş birliği ve özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda da görüş alışverişinde bulundular.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.