HaberlerIrakOrtadoğu

Mutteki ile Zebari görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı resmi ziyaret amacıyla bugün Bağdat’a gitti.
Menuçehr Mutteki Irak’lı meslektaşı Hoşyar Zibari ile bir araya geldi. İki ülke dışişleri bakanlarının görüşmelerinde, Irak ve İran ilişkilerinin geliştirilmesi yollarının yanı sıra bölge gelişmeleri ele alındı.
Mutteki ve Zibari, ortak düzenledikleri basın toplantısında, iki ülke ilişkilerinin zor bir süreci geride bıraktığını ve bundan sonra ilişkilerin her geçen daha da gelişeceğinin altını çizdiler.
Mutteki, Iraklı siyasi liderlerin, ülkelerini sil baştan yeniden inşa ettiklerini ve yeni bir Irak’ı tesis ettiklerini belirterek İran’ın bu konuda Irak’a elinden elen her türlü desteği vermeye edeceğini söyledi.
Bu arada Irak dışişleri bakanı Huşyar Zibari de, Irak’ta huzur ve güvenliğin sağlanmasında İran’ın olumlu rolünün olduğunu kaydederek, iki ülke ilişkilerin yapıcı ve olumlu olduğunu söyledi.
Menuçeh Mutteki’nin Irak ziyaretinde geçtiğimiz günlerde kanserden dolayı Hakk’ın rahmetine yürüyen Irak İslami Yüksek Konseyi lideri Seyyid Abdülaziz Hekim’in cenaze merasimine de katılacağı bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.