HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki kaçırılan diplomatların aileleri ile görüştü

Lübnan’da 1982 yılında siyonist İsrail ile yerli işbirlikçileri olan Falanjistler tarafından kaçırılan 4 İranlı diplomatın aileleri İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki ile görüştüler.

Mutteki, görüşmede, İran’ın konuyu uluslar arası merciler ve insan hakları kuruluşları kanalıyla takip ettiğini belirterek, en kısa zamanda İranlı diplomatların durumlarının açıklığa kavuşması ve ülkeye dönmelerini umut etti.

Kaçırılan İranlı diplomatların aileleri ise İran devletinin diplomatların serbest bırakılması için gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ettiler.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad kaçırılan diplomatlar ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Ahmedinejad mesajında, İran’ın, kaçırılan diplomatların ülkelerine dönmeleri için gerekli hiç bir faaliyet ve girişimden kaçınmayacağı hatırlatmasında bulundu.

Ahmedinejad mesajında , ”kahraman İran halkı, ve İran İslam cumhuriyetinin bütün görevlileri, bütün alanlarda ve bütün düzeylerde, saldırgan ve cinayetkarların gerçek çehresini gün yüzüne çıkarmak için çalışacaktır’ ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad mesajında ayrıca, Siyonist işgal rejiminin düşünceleri ve batıl düşünceler içerisinde olanlar ve destekçileri, ayrıca İran İslam cumhuriyetinin gelişmesini önlemek için çalışanların büyük bir hayal peşinde olduklarını kaydetti.

4 temmuz 1982’de, Lübnan’ın kuzeyinden Beyrut’a gitmekte olan İranlı 4 diplomat, Beyrut’un kuzeyinden “Berbare” bölgesinde Siyonist rejimin Lübnan’daki işbirlikçisi Falanjistler tarafından kaçırılarak, işgal rejimi İsrail güçlerine teslim edilerek, işgal altındaki Filistin topraklarına götürülmüşlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.