HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki, Lübnan dışişleri bakanı ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, tüm siyasi grupların birleşmesiyle Lübnan’ın kalkınma yolunda adım atacağını bildirdi.

Mutteki önceki Beyrut’ta Lübnan Dışişleri Bakanı Ali Hüseyin Elşami’yle görüşmesinde tüm siyasi grupların yapıcı ve olumlu birleşmesiyle ulusal birlik hükümetinin Lübnan’daki tarafların gerçek, aktif katkısıyla hedefli kalkınma ve ilerleme yolunda adım atmasını diledi.

Mutteki ayrıca geçtiğimiz yıl İran-Lübnan ortak komisyon toplantısının yapılmasından dolayı memnunluğunu dile getirerek iki tarafın mutabakatların hayata geçirilmesini takip eden komitenin aktifleşmesine ciddi önem verilmesi ve yeni işbirliği alanlarının belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mutteki, İran özel şirketlerinin Lübnan”da alt yapı planları, imar ve sanayi projelerinde çalışmak için hazır olduğunu belirterek iki ülkenin siyasi alanlarda işbirliği yapıp uluslar arası ve bölge meselelerinde ikili koordinasyonu arttırmalarından memnunluk duyacağını dile getirdi.

Lübnan dış işleri bakanı ise ikili ilişkilerin gelişmesi gerektiğinin altını çizerek İran ile Lübnan’ın sağlam ilişkilerinin iki ülkenin İslam dünyasındaki konumunu güçlendireceğini söyledi.

El-Şami Lübnan hükümetinin İran ile ilişkilerine öncelik tanıdığına değinerek tüm alanlarda ilişkilerimizi geliştirmeye çalışacağız” dedi.

Lübnan dış işleri bakanı ülkesinin İran”ın barışçı nükleer enerji hakkını desteklediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.