AvrupaHaberler

Mutteki, Moller ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Danimarkalı mevkidaşıyla ikili ilişkiler, önemli bölgesel ve uluslar arası konular hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile birlikte İklim Konferansı’na katılmak için Kopenhag’a giden Mutteki Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Møller ile görüştü.

Afganistan durumuyla ilgili olarak Mutteki “tüm tarafların Afganistan meselesinin çözümüne yol açacak gerçekçi ve kapsamlı bir çözüm yolu aramaları gerekiyor. Afganistan meselesindeki önemli taraflar, Pakistan’ı da içine alan bu kriz hakkında bölgesel yeni bir çözümü ve girişimi desteklemeliler” dedi.

Mutteki’nin bölgesel girişimler ve tutumların ayrıntılarını açıkladıktan sonra Moller de bu bölgesel çözüm yolunu sıcak karşılayarak bunun bölge şartlarına uygun gerçekçi bir çözüm yolu olduğunu ve Afganistan’daki tarafların da bu çözüm yolunu güçlü bir şekilde desteklemelerini umduğunu belirtti.

Görüşmede Orta Doğu meselesi ve nükleer gelişmeler de ele alındı ve taraflar, iki ülke parlamentoları arasında müzakerelerin artması üzerinde durdular.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.